Przejdź do treści

Hemp&Health S.A.

Strona główna » Nowa akcyza dotycząca waporyzatorów

Nowa akcyza dotycząca waporyzatorów

Nowa akcyza dotycząca waporyzatorów

Od 1 sierpnia 2025 roku obowiązywać zacznie ostatnia część podpisanej przez Prezydenta w marcu zmiany ustawy o podatku akcyzowym obejmująca m.in. e-papierosy i waporyzatory, części do nich a także saszetki, tzw. “snusy” oraz inne wyroby nikotynowe. Co wprowadza ustawa i jak zmienią się ceny?

Wyroby akcyzowe

Przede wszystkim, rozszerzona została definicja wyrobów akcyzowych”. Do wymienianych wcześniej m.in. wyrobów tytoniowych czy napojów alkoholowych dodane zostały także:

  • urządzenia do waporyzacji (jedno- i wielorazowe papierosy elektroniczne, podgrzewacze oraz urządzenia wielofunkcyjne.
  • zestawy części do urządzeń do waporyzacji (wprowadzone prawdopodobnie w celu uniknięcia luk prawnych umożliwiających sprzedawanie waporyzatorów na części bez akcyzy)
  • saszetki i inne wyroby nikotynowe (znane przede wszystkim z państw skandynawskich tzw. “snusy” zostały finalnie objęte polskimi przepisami).

Nowe definicje prawne

Ustawa dokładnie określa także definicje e-papierosów jedno- i wielorazowych, waporyzatorów, czy podgrzewaczy. Nowa ogólna definicja papierosów elektronicznych brzmi: “jednorazowe papierosy elektroniczne i wielorazowe papierosy elektroniczne”, natomiast kolejne z wprowadzonych precyzują także:

Jednorazowe papierosy elektroniczne: urządzenia umożliwiające wytworzenie i spożycie aerozolu z płynu do papierosów elektronicznych zawartego w tych urządzeniach, które nie są przeznaczone do ponownego napełniania płynem do papierosów elektronicznych lub wymiany zbiornika z płynem do papierosów elektronicznych, również te, które wymagają zewnętrznego zasilania lub sterowania.

Wielorazowe papierosy elektroniczne: urządzenia umożliwiające wytworzenie i spożycie aerozolu z płynu do papierosów elektronicznych, które są przeznaczone do ponownego napełniania płynem do papierosów elektronicznych lub wymiany zbiornika z płynem do papierosów elektronicznych, również te, które wymagają zewnętrznego zasilania lub sterowania.

Podgrzewacze: urządzenia umożliwiające wytworzenie i spożycie aerozolu z wyrobów nowatorskich bez ich spalania, również te, które wymagają zewnętrznego zasilania lub sterowania.

Urządzenia wielofunkcyjne: urządzenia wielorazowe umożliwiające wytworzenie i spożycie aerozolu zarówno z płynu do papierosów elektronicznych, jak i z wyrobów nowatorskich, również te, które wymagają zewnętrznego zasilania lub sterowania.

Urządzenia do waporyzacji: wielorazowe papierosy elektroniczne, podgrzewacze i urządzenia wielofunkcyjne, z wyłączeniem urządzeń przeznaczonych wyłącznie do celów medycznych.

Zestaw części do urządzenia do waporyzacji: komplet części, który może służyć do wytworzenia urządzenia do waporyzacji poprzez złożenie lub połączenie części wchodzących w skład tego kompletu.

Warto zaznaczyć, że definicja objętych akcyzą waporyzatorów wyłącza urządzenia przeznaczone wyłącznie do celów medycznych. Jak zauważa redakcja WeedNews, może to oznaczać, że urządzenia zaczną być opisywane jako “wyłącznie na cele medyczne”, w celu uniknięcia mimowolnej podwyżki ceny.

Zmiany w ustawie

Nowelizacja aktualizuje także artykuły 34 i 36 Ustawy o podatku akcyzowym z 2008 roku. Art. 34, dotyczący limitów sprowadzania wyrobów akcyzowych z innych państw członkowskich przez osoby prywatne umożliwia od teraz sprowadzenie do kraju bez opłacania polskiej akcyzy:

  • dwóch sztuk urządzeń do waporyzacji
  • 0,2kg saszetek lub innych wyrobów nikotynowych

Mimo wszystko, należy pamiętać że produkty muszą zostać nabyte przez osobę fizyczną, przewożone na własny użytek oraz osobiście.

Podobnie sytuacja ma się przy artykule 36, dotyczącym zwolnienia od akcyzy towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego. Oprócz tego, ustawa wprowadza także zmiany w innych przepisach umożliwiając nadzór nad obrotem nowo-zdefiniowanymi produktami, a także określa konsewkencje niedostosowywania się do obowiązku wprowadzenia akcyzy – na ogół wiążą się one z większą stawką.

Wysokość akcyzy

Przede wszystkim, w odniesieniu do:

  • urządzeń do waporyzacji,
  • części do nich,
  • podgrzewaczy
  • urządzeń wielofunkcyjnych
  • oraz wielorazowych papierosów elektronicznych.

podstawą opodatkowania pozostaje liczba sztuk. We wszystkich przypadkach, stawka akcyzy wynosi dokladnie 40 PLN. Przypomnijmy, że urządzenia najczęściej wybierane przez konsumentów kosztują w obecnych czasach około 150-400zł. Oznacza to, że cena niektórych popularnych rozwiązań po wejściu w życie przepisów może wzrosnąć nawet o kilkanaście/kilkadziesiąt procent.

Płyn do papierosów elektronicznych, według artykułu 99b Ustawy o podatku akcyzowym będzie od 2027 roku podatkowany stawką 1,80zł za mililitr. Od marca br. stawka ta wynosi 0,96zł/ml, natomiast od 1 stycznia 2026 zwiększy się do 1,44 PLN. Oprócz tego, w przypadku sprzedaży urządzenia z płynem, czyli dla jednorazowych papierosów elektronicznych, akcyza będzie musiała zostać opłacona dwukrotnie: po pierwsze, stała stawka 40 PLN za sztukę, a po drugie ta uwzględniająca ilość płynu w każdym z urządzeń.

Snusy (saszetki) oraz inne wyroby nikotynowe na najbliższe miesiące opodatkowane zostaną akcyzą 150 PLN za kilogram, natomiast od 1 stycznia 2026 200 PLN/kg.

Akcyza na urządzenia do waporyzacji i zestawy części do tych urządzeń oficjalnie wejdzie w życie 1 lipca, natomiast akcyza na saszetki nikotynowe i inne wyroby nikotynowe wejdzie w życie 1 sierpnia 2025 roku.

Źródła