Kanada, która oficjalnie zalegalizowała marihuanę na cele rekreacyjne już w 2018 roku, jest w trakcie wprowadzania znacznej ilości nowych regulacji dotyczących konopi. Pierwsze zmiany obowiązują już od 12 marca, natomiast najnowsze wejdą w życie już 1 kwietnia.
Typy licencji
Nowe przepisy odnoszą się przede wszystkim do “posiadaczy licencji” a także “aplikantów”. Licencje, to wydawane przez Health Canada pozwolenia na wykonywanie aktywności związanych z konopiami indyjskimi i przemysłowymi.
Wyróżnione przez rząd licencje dzielą się na te dotyczące:
- Uprawy konopi
- Przetwarzania konopi indyjskich
- Sprzedaży marihuany do celów medycznych
- Testowania marihuany
- Prowadzenia badań z użyciem konopi indyjskich
- Produkcji i sprzedaży leków zawierających konopie indyjskie
- Uprawy, produkcji i sprzedaży konopi przemysłowych
- Importu i eksportu
Zakres zmian
Jak donosi Ben Stevens z redakcji Business of Cannabis, wprowadzone zmiany skupione będą na pięciu kluczowych obszarach: licencjonowaniu, personelu i bezpieczeństwie fizycznym, produkcji wspierającej innowacje produktowe, opakowaniach i etykietowaniu oraz wymaganiach dotyczących prowadzenia dokumentacji i raportowania.
Jak wspomina w oficjalnym podsumowaniu zmian kanadyjski rząd, zmiany mają na celu zmniejszenie obciążeń regulacyjnych oraz wspieranie różnorodności i konkurencyjności na legalnym rynku konopi, jednocześnie utrzymując cele Cannabis Act w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, ponieważ do nowych przepisów będą musiały się dostosować zarówno nowi aplikanci, jak i podmioty posiadający już licencje.
Przedstawiamy podsumowanie wprowadzonych przez Kanadę rozwiązań.
Ogólne wytyczne
Pierwszy z punktów nakłada na wszystkich posiadaczy licencji obowiązek aktualizacji wszystkich wewnętrznych procesów oraz dokumentów tak, aby odzwierciedlały nowe procedury obowiązujące na ich terenie zgodnie ze zmienionymi przepisami.
Wymagania dotyczące badań niezwiązanych z ludźmi ani zwierzętami
Zmiany zakładają, że w określonych przypadkach licencja badawcza nie będzie wymagana pod warunkiem posiadania ilości mniejszej niż 30 gramów suszu konopi (lub jego ekwiwalentu). Oprócz tego, żeby licencja nie była konieczna prowadzone badania nie mogą dotyczyć ludzi ani zwierząt. Oczywiście, badacze cały czas będą mieli możliwość uzyskania licencji na badania – nawet w przypadku spełnienia warunków braku konieczności jej posiadania.
Limity dla licencji na mikrouprawę, hodowlę i mikroprzetwarzanie
Ustawa przewiduje nowe limity dotyczące licencji na mikrouprawę, hodowlę (nursery) oraz mikroprzetwarzanie:
- Mikrouprawa: Powierzchnia uprawy do 800 m² na potrzeby hodowli roślin konopi.
- Hodowla (Nursery): Powierzchnia uprawy do 200 m² na potrzeby hodowli kwitnących i pączkujących roślin konopi. Możliwość posiadania do 20 kg zebranych kwitnących główek w danym momencie.
- Mikroprzetwarzanie: Możliwość posiadania do 2 400 kg suszonych konopi (lub ich ekwiwalentu) w ciągu roku kalendarzowego.
Te zmiany mają przynieść potencjalne korzyści zarówno dla posiadaczy licencji, jak i aplikantów wynikające z dotyczących je standardów: jak zaznacza kanadyjski rząd “roczna opłata regulacyjna jest niższa w przypadku licencji na mikrouprawę”.
Alternatywni specjaliści ds. zapewnienia jakości (QAPs)
Posiadacze licencji na przetwarzanie konopi mogą teraz mieć więcej niż dwóch alternatywnych specjalistów ds. zapewnienia jakości (QAPs). Dodatkowo, QAPs mogą delegować zadania, zachowując pełną odpowiedzialność za nadzór i zgodność z regulacjami.
Sprzedaż pyłku konopi innym licencjonowanym podmiotom
Obecni posiadacze licencji na uprawę i hodowlę (nursery) nie mogą nabywać, sprzedawać ani dystrybuować pyłku konopi ze względu na ograniczenia w ich licencji, jednak wszystkie nowe licencje na uprawę, hodowlę (nursery) i badania będą umożliwiały nabywanie, sprzedaż i dystrybucję pyłku konopi po ich wydaniu innym licencjonowanym podmiotom.
Zmiany w wymaganiach dotyczących dokumentu informacyjnego dla konsumentów
Według tego punktu, licencjonowani przetwórcy nie mają już obowiązku dostarczać papierowych kopii dokumentu informacyjnego dla konsumentów do punktów detalicznych ani konsumentów.
Zmiany w wymaganiach dotyczących importu i eksportu
W kategorii importu oraz eksportu doszło jedynie do zmian formalnych: posiadacze licencji nie muszą już podawać portów wjazdu i wyjazdu oraz – w przypadku importu – adresu urzędu celnego.
Naruszenia Cannabis Fees Order
Health Canada zyskało możliwość zawieszenia każdej licencji w przypadku naruszenia Cannabis Fees Order.
Produkcja pochodnych z wyłączonych części roślin
Zmiany umożliwiają produkcję, import, eksport, sprzedaż i przetwórstwo pochodnych z wyłączonych części roślin (wymienionych w Załączniku 2 do Cannabis Act*) bez konieczności posiadania licencji.
Licencja na przetwarzanie konopi nadal będzie wymagana do izolowania lub koncentrowania fitokanabinoidów z łodyg konopi.
Obecność osoby z zatwierdzonymi uprawnieniami bezpieczeństwa
Nie ma już obowiązku posiadania na miejscu osoby z uprawnieniami bezpieczeństwa podczas prowadzenia działań związanych z konopiami.
Zmiany w wymaganiach dotyczących zabezpieczeń fizycznych dla określonych licencji
Zmiany zakładają znaczne poluzowanie minimalnych wymogów bezpieczeństwa dla placówek zajmujących się standardową uprawą, przetwarzaniem, oraz sprzedażą w celach medycznych.
“Pre-rolls”
“Pre-roll” to określenie dla dostępnego do kupienia, gotowego jointa. Zniesiony został limit, który ograniczał maksymalną zawartość suszu w “pre-rollu” do 1 grama.
Użycie alkoholu etylowego w określonych przypadkach
W ekstraktach do inhalacji dopuzcza się od teraz stosowanie alkoholu etylowego w ilości do 10 mg na aktywację.
Zmiany w wymaganiach dotyczących opakowań i etykietowania
Znacząco zmienione zostały także zasady dotyczące opakowań i etykietowania produktów. Znoszą one wcześniej przyjęte założenia, które okazały się zbędne, a także uniemożliwiały produktom dostosowanie się do innych regulacji.
Substancje stosowane na konopiach
Posiadacze licencji nie muszą już rejestrować informacji dotyczących substancji stosowanych na konopiach dotyczących ilości użytej substancji, metody aplikacji oraz uzasadnienia jej użycia.
Zawiadamianie o nowym produkcie z konopi
Zmiany pozbawiają obowiązku składania zawiadomienia o nowym produkcie dla suszonych i świeżych produktów konopnych, a niektóre podmioty znajdujące się obecnie w okresie przejściowym mogą natychmiast rozpocząć sprzedaż.
Przechowywanie dokumentacji dotyczącej listy składników dla przesyłek
Nie ma już obowiązku przechowywania dokumentu zawierającego listę składników dla ekstraktów z konopi, produktów kosmetycznych z konopi oraz produktów spożywczych z konopi podczas ich sprzedaży, dystrybucji lub eksportu.
Niszczenie konopi
Zmiany ułatwiają także proces niszczenia konopi lub odpadów uprawnych w zakresie uproszczenia dokumentacji, a także zmniejszenia wymagań dotyczących świadków.
Miesięczne raportowanie w Cannabis Tracking System (CTS)
Od 1 kwietnia 2025 roku, zmieniają się także obowiązki raportowania posiadaczy licencji w Cannabis Tracking System. Oznacza to przede wszystkim brak konieczności informowania o nasionach i odpadach uprawowych.
Coroczny raport dotyczący promocji
Posiadacze licencji nie mają już obowiązku składania i przechowywania corocznego raportu dotyczącego wydatków na promocję, aczkolwiek nadal muszą przechowywać próbkę lub kopię wszelkich materiałów promocyjnych przez co najmniej 2 lata od zakończenia promocji.
Raportowanie kluczowych inwestorów
Nie ma już obowiązku wskazywania w raportach kluczowego inwestora czy jakiekolwiek udziały własnościowe lub umowy zostały lub zostaną przeniesione na inną osobę. Oprócz tego, posiadacze licencji, którzy są w całości własnością spółek publicznych, nie muszą już składać raportu kluczowego inwestora.
Pochodne nasion konopi
Usunięto także wymagania dotyczące pochodnych nasion konopi określone w Industrial Hemp Regulations, w tym obowiązek testowania, wymagania dotyczące importu i eksportu, maksymalne stężenie THC na poziomie 10 ppm, oraz obowiązek etykietowania przy sprzedaży hurtowej.